-
Fresenius
Eduard Fresenius založil tuto společnost už v roce 1912, přičemž nyní, po více než sto letech, jde o firmu ročně generující na tržbách přes 23 mld. EUR. Firmě se daří zejména v posledních letech, kdy již naplno sklízí plody své globální expanze. Ještě před osmi lety byly totiž celkové tržby společnosti zhruba poloviční. Organizační struktura firmy je rozdělena do čtyř hlavních divizí. Nejvýznamnější je Fresenius Medical Care, výrobce dialyzačních přístrojů, s 50% podílem na celkových tržbách Fresenius. Následuje divize Fresenius Helios, provozovatel soukromých nemocnic v Německu, s pětinovým podílem na tržbách celé firmy. Obdobně významný je i Fresenius Kabi, výrobce léků a dalšího zdravotnického materiálu. Příznivý vývoj cen akcií Fresenius by měl dle odhadů zveřejněných agenturou Bloomberg pokračovat i v následujícím roce, kdy je očekáváno posílení titulu o 14 %.
-
Bayer
Bayer je největším chemicko-farmaceutickým konglomerátem na světě s tržní kapitalizací kolem 85 miliard EUR. Největší podíl tržeb mají z farmaceutické divize (44 %). Zbytek je rovnoměrně rozprostřen mezi zemědělskou a průmyslovou chemii. Bayer je i přes svou velikost solidně rostoucí firma. Její tržby by měly v roce 2016 vzrůst o 4,4 % a zisk o 31 %. Růstovému charakteru firmy odpovídá i pravidelné navyšování
dividendy. Výsledky za 1. čtvrtletí ukázaly velmi dobrá čísla ve všech divizích, z nichž všechny meziročně rostly. K tomu management vyjádřil optimismus do zbytku roku a potvrdil cíle na rok 2016. Budoucí
růst by měl být zajištěn pokračujícími vysokými investicemi zejména do vysokomaržové farmaceutické divize.
-
Sanofi
Sanofi je jedna z největších světových farmaceutických společností dosahující tržeb přes 38 miliard eur. Rok 2017 by měl přinést akceleraci růstu o 13 % a 43 miliard při čisté ziskové marži 20 %, což řadí Sanofi mezi absolutní špičku v oboru. Největší divizí je farmaceutická s 64 % tržeb, následuje divize vakcín (12 %) a přípravky bez předpisu (9 %). Největším lékem je inzulín Lantus a celkově má společnost 6 blockbusterů, neboli léků s tržbami přes miliardu dolarů. Akcie je pohledem na historické ocenění na průměrných úrovních 13,8 násobku zisku příštího roku, což je výrazně pod průměrem trhu (20×).
-
AbbVie
Jedna z největších farmaceutických společností na světě, která vyvíjí a prodává léky na léčbu autoimunitních nemocí - zejména se jedná o lék Humira, jehož tržby rostou o 15 % ročně. Dále se zaměřuje na výzkum léčiv v oblasti chronického autoimunitního onemocnění v revmatologii, gastroenterologii, dermatologii a onkologii. Společnost celosvětově zaměstnává přes 30 tisíc zaměstnanců, provozuje 21 center primárního výzkumu a výrobních zařízení po celém světě. Své produkty firma prodává ve 170 zemích světa. Firma se aktuálně zabývá vývojem kombinačního režimu svého léku proti nádorovému onemocnění pro léčbu metastatického pankreatického adenokarcinomu, jedné z nejagresivnějších a nejnebezpečnějších forem rakoviny. Firma očekává, že po uvedení přípravku na trh v roce 2020, budou tržní prodeje přípravku ve výši zhruba 5 miliard dolarů.